Aydin Sohbet

İsveç Vatandaşı ile Evlenmek

İsveç Vatandaşı ile Evlenmek
İsveç vatandaşı ile evlenmek İsveç’te oturum izni almak için en kolay yolların başında yer alır. İsveç aile birleşimi bekleme süresi 2020 yılında 5 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak bu şartlar ülkenin vatandaşlığını almak için gereklidir. İsveç vatandaşı ile evlenince kolaylıkla oturum izni alabilirsiniz.

Oturum izni almak için evlilik cüzdanı ile konsolosluğa başvurmanız ya da online başvuru yapmanız gereklidir. Daha sonra kararın çıkmasını beklemeniz gerekecektir.İsveç aile birleşimi mülakat soruları arasında eşinizle ne zaman tanıştığınız ne kadar süredir beraber olduğunuz mevcuttur. Ekstra olarak İsveç kültürü ile ilgili çeşitli sorular da mevcuttur.

Bilecik    
Bilecik

İsveç’te evlenmek istiyorsanız, evlilikle ilgili İsveç mevzuatını anlamalısınız.

İsveçli bir evlilik ruhsatı için başvurmadan önce, bilmeniz gerekenler ve beraberinizde getireceğiniz belgeler. Düğün tarihinizden en az 9 hafta önce düğününüzün bu yasal yönünü almanızı öneriyoruz.

İlk durağınızın hangi belgeleri sağlamanız gerektiğini doğrulamak için Yerel Vergi Dairesi’nde (Lokala skattemyndigheten) bulunması ve evlenmenize engel olup olmadığına dair soruşturmaya başlaması gerekmektedir (hindersprövning).

Kimlik, Konut ve Belge Gereksinimleri
Orada evlenmek için İsveç’te ikamet etmek zorunda değilsiniz. İsveç, sertifikalı doğum sertifikaları, pasaportlar ve tek bir durum beyanı ile evlenmenin tek ya da özgür olduğunuzu kanıtlamanızı gerektirir.

Konsolosluk hizmetlerinin çoğu artık bu formu vermediğinden, bir Amerikan iseniz, İsveç’te bir avukat veya noter hizmetleri (notarius publicus) danışmalısınız.

İsveç’te, tek bir durumun ispatı, Engelsiz Sertifika’dan farklıdır ve her iki belge de gereklidir.

Ayrıca ülkenizin veya eyaletinizin evlilik lisansı yasalarının bir kopyasını da vermeniz gerekebilir. Eyalet memurluğundan, eyaletinizdeki evlilik yasalarının onaylı bir özünü size vermesini isteyin. Yönetmelikler yetkili bir görevli tarafından damgalanmalı, tarihli, imzalı ve onaylanmış olmalıdır. İsveç vergi makamları düzenlemelerin tercümesini isteyebilir.

“İsveç yasalarına göre, İsveç’te evlenmeyi istemeyen İsveç vatandaşı olmayan tüm vatandaşlar, kendi ülkelerinden medeni durumlarını belirten bir belge sunmalıdır. ABD’de ulusal bir kayıt bulunmadığından, eşdeğer bir ülke yok Belge ABD’den alınabilir. Ancak, bazı eyaletler / ilçeler, bir kişinin medeni durumuyla ilgili bir belge veya “Kayıtsız Kayıt” olarak adlandırılabilir. Bulmak için yerel İlçe Müdürünüzün ofisine veya Hayati İstatistik bürosuna başvurun. Böyle bir belge mevcutsa
Aksi takdirde, mümkünse, söz konusu belgenin belirli bir durumda bulunmadığına dair yazıya başvurunuz.
İsveç vergi makamları, ABD’den medeni durumla ilgili bir belgenin elde edilmesindeki zorlukların farkındadırlar. Eğer evinizden ve ilçe memurlarından veya Vital İstatistikleri bürosundan böyle bir belge mevcut değilse, size yazılı bir bildirimde bulunmazsınız. İsveç vergi makamları (Skatteverket) bu gerekliliğinden vazgeçebilir. Vergi yetkilileri ile kontrol ettiğinizden emin olun. ”
Kaynak: USEmbassy.gov

Bekleme periyodu
Yok. Ancak, Engelleme Sertifikası (hindersprövning) evliliğinizden 21 gün önce postalanması gerekebilir. Ayrıca, evlilik tarihinizi ve yerinizi, evliliğinizden bir ay önce bir evlenme görevlisi ile teyit etmeniz gerekmektedir.

Diğer Testler ve Ücretler
Muhtemelen başka sınavlar ya da ücretler yoktur, ancak bu, İsveç’in şartlarını yerine getirip getirmeyeceği konusunda ikamet ettiğiniz ülkeye bağlı olabilir.

Ücretler: İsveç’te evlenmenin ücreti yerel bölgeden bölgeye değişir.

Önceki Evlilikler
Eşiniz ölmüşse, ölüm belgesinin tasdikli, noter onaylı bir kopyasını sağlamanız gerekir. Boşanmışsanız, nihai boşanma kararınızın tasdikli, noter onaylı bir kopyasını sağlamanız gerekir.

Bazı kaynaklar, önceki evliliklerin evlilik belgesini de göstermeniz gerektiğini belirtebilir.

Boşanmanızın bir İsveç Temyiz Mahkemesi (Hovrätten) tarafından onaylanması gerekebilir.

Ortak Hukuk Evliliği:
Evlenmemiş çift, evliliğe çok benzeyen bir ilişki içinde birlikte yaşayabilir. “Sambolagen” birlikte yaşama yasası, ilişki sona erdiğinde çocuklarla ortak mülkleri ele alır.

Yaş Gereksinimi:
İsveç’te evlenmek için 18 yaşında olmanız gerekiyor.

Evlilik töreni
İsveç’te bir medeni ya da dini bir törenle evlenebilirsin.

Sivil töreninizi yerel bölge mahkemesinde veya belediye binasında alabilirsiniz. Resmi nikah töreni için düğün tarihinizden en az iki hafta önce rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Eğer dini bir töreniniz varsa, kilisenin evlenmek istediğiniz kilisenin papazı ile görüşmelisiniz. Bu nedenle, kilisenin orada evlenme şartlarını yerine getirdiğinizden emin olun. İsveç’in kurulan kilisesi, birinizin kilisenin bir üyesi olması gerektiğini gerektirir.

Çeşitli
İsveç’te bir evlilik lisansı 4 ay süreyle geçerlidir.

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir